Yusuf KAVAKLI
  Güncelleme: 17-01-2020 09:09:00   09-01-2020 23:55:00

MÜSLÜLMANA YAKTIŞMAYAN İKİ KÖTÜ HUY İSRAF VE CİMRİLİK

 

Tokat manşetin saygıdeğer okuyucuları,

Yukardaki iki resim bu günki makalemizin bel kemiğini meydana getirdiğini anlamış olmanız lazım..

Bu makalede birkaç tane anekdot paylaşacağım sizlerler..Sonra da ayet ve hadislerle, güzelsözlerle makalemi süsleyeceğim.

1.Anekdot:

İstanbul İmam-Hatip Okulundan okul arkadaşım olan Emekli İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ata Özer bey ile Eskimez dostumuz iş adamı Nevzat DEMİR Beyi mekanında ziyaret edip bir konuda kendisine teşekkür etmek istedim. Gitti. görüştük.. Faydalı da bir görüşme oldu…Namaz vakti geldiğinde de benim abdest almam gerekti ve lavaya gittim. Tam abdeste başladım ama  su çok az akıyor..”Eyvah su kesilecek galiba” diye korktum ve hızlı hızlı abdestimi bitirdir. Dışarı çıkınca da arkadaşıma ve Nevzat Bey’e “Suyun çok az aktığını, kesilecek diye korktuğumu ve hızlıca abdestimi aldığımı” anlattım kendilerine.

Ben böyle anlatınca  Nevzat bey bana döndü ve :

---” Sayın hocam o su hep öyle akar çünkü  ben onu özel ayarlattım ki fazla su sarfiyatı olupta israfa girmeyelim ve günah kazanmayalım diye böyle yaptım.O yüzden bizim musluklardan su hep öyle akar..” Dedi…

Ne kadar ince ve hassas düşün değil mi? Keşke ben dahil herkes böyle düşünebilse. Âmâ nerde…

2.Anekdot,

Mustafa YAMAN (Mütevelli Heyet Üyesi) Vakıf sekreteri )

İzzet amca ile ilgili çıkarılan bir kitaptan okul arkadaşım Mustafa YAMAN bey’den aldığım bir anekdotu kendime göre kısaltarak buraya alıp sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bolu deyince merhum İzzet Baysal Amca hatıra gelir..Okullarıyla, hastaneleriyle, yurtlarıyla, aş evleriyle, hulasa her türlü hayır işleriyle Bolu’yu Bolu yapan adamdır. Boylu’yu kalkındıran adamdır..adam gibi adamdır. Zengin gibi de zengindir ama paylaşmada üzerine yoktur.Ruhu şad, mekanı cennet olsun.

Keşke her zenginimiz kendi imkanları dahilinde kendi memleketlerinde böyle hayır işleri yapabilseler..

Hayır yapma hususunda  İzzet babanın hızına yetişmek ne mümkün…Sene 1990’lı yıllar böyle bir açılış gününde O her zamanki mütevazı tutum ve davranışları ile törendeki konuşmaları ilgi ile dinledi. Törenin bitimi ile birlikte de müsafirlere ikram için  Bolu Belediye binasının yanındaki Köroğlu Otel’in teras katında bulunan lokantaya geçtiler

İtina ile hazırlanmış U şeklindeki protokol masasına önce baş tarafa Büyük müsafir  İzzet amca merhum oturdu. Daha sonra sağ tarafına Bolu Valisi, sol tarafına Bolu Belediye Başkanı oturdu. Sonra diğer müsafirler  sırasıyla yerlerini aldılar.

Çorba servisleri yapıldı. İzzet baba her zaman olduğu gibi peçetenin bir ucunu gömleğinin yakasına sıkıştırdı. Çorbasını bitirince ilacını eline aldı, önünde dolu olan su bardağındaki suyun yarısı ile ilacını içti.

Serviste en ufak bir hata olmasın diye elleri arkasında İzzet Baba’yı bekleyen garson geldi ve yarım kalan bardağını doldurdu.

Bunu gören İzzet Baba; Gayet kibar bir şekilde garsonu “Evladım gelir misiniz ?”diye yanına çağırdı.

- Ben sizden su istemiş miydim?

- Hayır efendim istememiştiniz. Ama bizde adet budur,Ben eksilen suyunuzu tamamlamak istedim

- Teşekkür ederim ama ben yemeğin sonunda diğer ilacımı da yarım bardak su ile alacaktım ve bardağımda su kalmayacaktı. Ama şimdi bardağımda bulunan suyun yarısı kalacak ve atılacak.

Türkiye’de 67 milyon insan var. Bu insanların her biri her yemekte yarım bardak su atarsa, bizden sonrakiler nasıl su bulup içecekler.?

Hepimizin İzzet Baba’dan ders almamızı gerektiren tasarrufla ilgili bir anı…

İzzet Baysal, örnek gösterilecek bir tutumluluk anlayışına sahipti. İsraf olmaması için bardakta su bırakmazken, insana faydalı olacak bir yatırım için milyarları harcamaktan geri kalmazdı. Ruhu şad, mekanı cennet olsun.

 

Sevgili dostlar

bu iki can alıcı anekdottan sonra gelelim sohbetimize..

Bu günkü sohbetimizde dinimizin hoş görmediği iki huydan, israf ve cimrilikten söz etmek istiyorum.

Yukardaki iki resme dikkatlice bakın ve ondan sonra bu yazıyı okuyun derim…

Allah Teâlâ Kur’an-ı Kerim’de mümin kullarının niteliklerini sayarken:

“Onlar (O mutlu kullar) ki harcadıklarında ne israf eder ne de cimrilik ederler; ikisi arasında orta bir yol tutarlar.”FURKAN.25/67 buyurmuştur.

 

AYETTE ZİKREDİLEN İKİ ÖZELLİK DİKKAT ÇEKİYOR

Mü’minlerin özellikleri ve güzellikleri Kur’anda zikredilirken  iki özellik öne çıkıyor.bunlardan birisi İsraf, diğeri de cimriliktir.

Yüce Allah Müslümanı tarif ederken “onlar israf etmezler ve cimrilik yapmazlar” buyruyor.

 

Sevgili dostlar,

Allah Teâlâ’nın dünyada yarattığı canlılar içersinde en mükemmeli insandır. Bir çok ayette bunu zikreder Yüce Mevlamız..

"Biz insanı en güzel biçimde yaratmışızdır.(Tîn;95/ 4)

Ve dünyadaki har şayi de insan için yarattığını, insann istifadesine sunduğunu,insanların bunlardan meşru ölçüler içersinde istifade etmesi gerektiğini  belirtir. Ancak bu istifadeyi sağlarken israf etmemesini ve de cimrilik yapmamasını da özellikle belirtir

Nitekim bu hususta Kur’anda şöyle buyrulmaktadır:

 

“Ey iman edenler, size kısmet ettiğimiz rızıkların hoş ve temiz olanlarından yiyin ve Allah’a şükredin. Eğer yalnız O’na kulluk ediyorsanız.”Bakara 172

Aynı süresinin 173 ayetinde de uzak durmamız gerekenleri de açıklıyor Yüce  Mevlâmız:

"Allah size yalnızca murdar eti, kanı, domuz etini ve Allah’tan başkasının adına kesilmiş olanı haram kıldı.

Ama biri zorda kalırsa, haksızlığa sapmadıkça, sınırı aşmadıkça kendisine günah yoktur. Biliniz ki Allah bağışlayıcıdır, merhametlidir."  (Bakara; 173)

Yani temiz ve saf olanlardan istifade ettiğiniz gibi mecbur kalırsanız, yiyecek bir şey bulamazsanız hayatiyetinizi devam ettirmek için haram olanlardan da sadece ölmeyecek derecede istifade edebilirsiniz diyor ki burda zikredilen en pis olan domuzdur sevgili dostlar..Burada Allah Teala 4 konuya dikkat çekiyor ve haram kıldığını ilan ediyor.

Bunlar: Leş, Kan, Domuz ve Allah’tan başkası adına kesilen hayvan.

Malum olduğu üzere insanların kazançları içersinde Temiz ve helâl olan, rızık olduğu gibi pis ve haram olan da rızıktır.

Mümin bu rızıkların temiz ve helâl olanlarını ve kimsenin hakkı geçmeyecek meşrû şekilde kazanılanlarını seçip yiyecek, hoş ve temiz şeylerden kendisini mahrum etmeyecektir. (Örnek vaazlar::122)

Bazı kimseler helâl ve temiz olan rızıklardan ölmeyecek kadar yararlanmak, süsten ise büsbütün uzak durmak gibi bir düşünceye sahiptirler ve bunu da takva sayarlar. Bu doğru değildir. Çünkü Allah’ın, insan için yarattığı nimet ve zinetten, Allah’ı tanımayanlar yararlanırken, müminlerin kendilerini bundan mahrum etmesi ve hele bunu takva sayması doğru olmaz.

Nitekim Allah Teâlâ şöyle buyuruyor:

“(Ey Muhammed) De ki:

Allah’ın kulları için yarattığı süsü ve temiz rızıkları kim haram kıldı?

Deki: Onlar (süs ve temiz rızıklar) dünya hayatında müminler içindir. Kıyamet gününde ise müminlere özgüdür. İşte bilen bir topluluk için âyetleri böyle açıklıyoruz.A’raf.7/32

 

Bir başka âyet de şöyledir:

وَابْتَغِ ف۪يمَٓا اٰتٰيكَ اللّٰهُ الدَّارَ الْاٰخِرَةَ وَلَا تَنْسَ نَص۪يبَكَ مِنَ الدُّنْيَا

 “Ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma.Kasas.28/77 

Ham sofuluk taslayarak dünyadan el etek çekmenin gereği yoktur doğruda değildir. Hele hele “Dünya gâvurun,ahiret Müslüman” diyerek çalışmaktan uzak durmak hiç doğru değildir.

Dünya olmazsa ahiret olmaz. Bakın karakışın en yoğun günlerini yaşıyoruz. Memleketimizde  Bir dünya odunu kömürü olmayan, gerektiği gibi ısınamayan evinde sobesi bile olmayan insanlarımız, yaşlılarımız olduğ gibi, okuluna giderken sırtına giyecek kalın bir paltosu veya montu olmayan, ayağına giyecek sıcak bir botu olmayan öğrencilerimiz var. Kim istemez elinde parası olsun da bu hayırları yapsın.. bu hayırla elbette para ile yapılır..Sevgili  Peygamberimiz(sav) “Dünya ahiretin tarlasıdır” buyurur..burada ne ekerseniz ahirette onu biçeceksiniz..

Hani atalarımızın da güzel bir sözü var “önce fırın yapılmış, sonra da cami yapılmış” demişler.

 

Sevgili Dostlar,

Aç olan insana ne din ve ne de dünya adına hiçbir şey veremezsiniz. Öncelikle onun karnını doyuracaksınız, başını sokacak bir yuva sahibi yapacaksınız.rahatını temin edeceksiniz ondan sonra da istediğininiz milli ve  manevi değerlerle bezemenin gayreti içersinde olacaksınız.

Varlıklık olmak öyle bir kısım insanlarımızın kötülediği gibi bir şey değildir. Müslüman zengin olmalı..kimseye muhtaç olmamalı,bugün bir kısım insanlarımızda olduğu gibi zengin paraya esir olmamalı, ona hükmetmeli..para zengine hükmetmemeli…

 

Peygamberimiz de şöyle buyurmuşlardır:

“Allah Teâlâ kulunun üzerinde nimetinin eserinin görülmesini ister.” (Tirmizi, Edep,54)177

 

İşte mümin Allah’ın verdiği bunca nimetlerden yararlanacak, bu nimetleri verene de şükredecektir. Yalnız bu nimetlerden yararlanırken Allah’ın sevmediği iki huydan da sakınacaktır. Bu huylar israf ve cimriliktir. Şimdi bunları biraz açıklayalım.

1. İsraf

İsraf, haddi aşmaktır. Mal veya imkânları meşrû olmayan amaçlar için saçıp savurmaktır. İslâm dini mutedil bir dindir. İbadetlerde bile itidali emreder, aşırılıktan hoşlanmaz.

Ashabtan birisi hiç evlenmiyeceğini, bir diğerinin ise her gün oruç tutacağını, bir başkasın da gece hiç uyumayarak ibadet edeceğini söylemesi üzerine Peygamberimiz bunları uyarmış ve:

“İyi biliniz ki ben sizin Allah’tan en çok korkanınız ve korunanızım.

Bununla beraber ben bazen (nafile) oruç tutarım, bazen yerim. Gecenin bir kısmında kalkar namaz kılarım, bir kısmında da uyur istirahat ederim. Kadınlarla da evlenirim.

İşte benim sünnetim budur. Her kim benim bu yolumdan gitmez de ondan yüz çevirirse benden değildir.” buyurmuştur.(Buharî, Nikâh,1)

 

Peygamberimizin üç defa tekrar ederek söylediği şu sözü ne kadar düşündürücüdür: َﻮﻥُﻌِّﻄَﻨَﺘُﻤْ ﺍﻟَﻚَﻠَﻫ “(Söz ve davranışlarında) haddini aşanlar, taşkınlık yapanlar helâk olmuştur.”(Müslim, İlim,4) (Örnek vaazlar.c.2/123)

 

Hz. Aişe (ra.) diyor ki,

Yanımda bir kadınla otururken Peygamberimiz içeri girdi ve:

—Bu kadın kimdir? diye sordu.

Ben de ,” uyumayan, devamlı namaz kılan bir kadın”dedim.

Bunun üzerine Peygamberimiz(sav:

………………………………………………..

Gücünüzün yettiğini yapın. Allah’a yemin ederim ki, siz usanmadıkça Allah usanmaz. (Yani sizin gücünüzü kat kat aşacak şekilde dahi olsa yapacağınız ibadetleri Allah kabul eder. Fakat hiçbir zaman işinizi gücünüzü bırakıp bütün vaktinizi ibadete vermenizi istemez.)

O’nun en sevdiği ibadet az da olsa devamlı yapılan ibadettir.”( Buhârî, “İman”, 32; Müslim, “Salât”, 31)age.2/124)

 

Hz. Aişe (ra.) Peygamberimizin hoşlanacağını sanarak kadının kimliğinden önce çok ibadet ettiğini söylüyor. Bunun üzerine Peygamberimiz önemli bir uyarıda bulunuyor.

Allah’ın sevdiği ibadetin az da olsa devamlı yapılan ibadet olduğunu söylüyor ve aşırılığın ibadette de olsa makbul olmadığını bildiriyor.

 

Peygamberimiz bir gün mescide girdi. Mescidde iki direk arasına bir ipin gerildiğini gördü.

—Bu ne? diye sordu.

—Zeyneb’indir, burada namaz kılar, yorulduğu zaman buna yaslanır, dediler.

Bunun üzerine Peygamberimiz:

—Onu çözün. Sizden biriniz istekli ve zinde olduğu sürece namazını kılsın, ibadetini yapsın, yorulduğu zaman otursun. İstirahat etsin, buyurdu181 ve kişinin kendisini zorlayarak ibadet etmesinin doğru olmayacağına dikkat çekti. (Buhârî, “Teheccüd”, 18; Müslim, “Salât”, 30.)

 

Evet değerli dostlar,

Dinimiz ibadetlerde bile itidali emrediyor, aşırılığı tavsiye etmiyor. Kazandığımız malı ve sahip olduğumuz imkânları  kullanırken de her türlü israf ve aşırılıktan uzak durmamız gerekiyor.

Çünkü eriştiğimiz nimet ve imkânlar Allah’ın bizlere lutfettiği emanetlerdir.

Bunları, Allah’ın rızasını kazanmaya ve topluluğun mutluluğuna vesile olacak şekilde harcamaya mecburuz.

İçki, kumar, fuhuş gibi ferdi ve sosyal zararları olan yerlerde malı harcamak israftır, haramdır.

 

Dinimizin yasakladığı şeylerle lüks sayılan maddelerin tüketimi israf olduğu gibi helâl olan maddelerin ihtiyaçtan fazla tüketimi de israftır.

Bu konu epeyce uzadı önümüzdeki hafta inşallah aynı konuya devam edeceğim.

Sevgili dostlarıma  hayırlı haftalar ve  bereketli cumalar niyaz ediyorum. Haftaya  buluşmak üzere Allah'a emanet olun

Rabbim Bizleri Salih amelden ve o cennete varis olanlardan ayırmasın..

 Kalın sağlıcakla…

 

Yusuf KAVAKLI
Emekli İstanbul Müftü Yardımcısı
yusufkavakli@tokatmanset.com

  • Bu yazı 5903 defa okunmuştur.
  FACEBOOK YORUM
Yorum

  YAZARIN DİĞER YAZILARI

PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Sivasspor 18 12 2 4 37 17 40 +20
2 İstanbul Başakşehir 18 10 2 6 36 18 36 +18
3 Trabzonspor 18 10 3 5 41 19 35 +22
4 Fenerbahçe 18 10 4 4 36 21 34 +15
5 Alanyaspor 18 9 4 5 36 17 32 +19
6 Galatasaray 18 8 4 6 25 16 30 +9
7 Beşiktaş 18 9 6 3 28 24 30 +4
8 Göztepe 18 7 6 5 22 20 26 +2
9 Yeni Malatyaspor 18 6 6 6 33 26 24 +7
10 Gaziantep FK 18 6 6 6 26 30 24 -4
11 Çaykur Rizespor 18 7 9 2 19 27 23 -8
12 Denizlispor 18 6 8 4 20 25 22 -5
13 Gençlerbirliği 18 4 8 6 28 34 18 -6
14 Konyaspor 18 4 8 6 16 24 18 -8
15 Kasımpaşa 18 4 11 3 26 40 15 -14
16 Antalyaspor 18 3 10 5 15 36 14 -21
17 MKE Ankaragücü 18 2 10 6 15 35 12 -20
18 Kayserispor 18 2 12 4 17 47 10 -30
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 18 11 3 4 26 15 37 +11
2 BB Erzurumspor 18 9 5 4 21 15 31 +6
3 Bursaspor 18 10 5 3 27 23 30 +4
4 Keçiörengücü 18 7 4 7 15 11 28 +4
5 Akhisarspor 18 7 4 7 21 17 28 +4
6 Menemenspor 18 8 6 4 21 21 28 0
7 Ümraniyespor 18 8 6 4 29 26 28 +3
8 Adana Demirspor 18 7 5 6 29 18 27 +11
9 Altay 18 6 6 6 22 20 24 +2
10 Balıkesirspor 18 6 6 6 18 19 24 -1
11 Giresunspor 18 6 6 6 20 23 24 -3
12 Fatih Karagümrük 18 6 7 5 21 23 23 -2
13 İstanbulspor 18 4 6 8 27 27 20 0
14 Altınordu 18 4 7 7 17 22 19 -5
15 Osmanlıspor FK 18 5 9 4 20 26 16 -6
16 Adanaspor 18 2 9 7 18 28 13 -10
17 Boluspor 18 2 9 7 14 25 13 -11
18 Eskişehirspor 18 5 10 3 24 31 9 -7
Takım O G M B A Y P AV
1 Samsunspor 19 14 1 4 44 7 46 +37
2 Manisa FK 19 14 1 4 53 18 46 +35
3 Hekimoğlu Trabzon 19 11 6 2 34 30 35 +4
4 Sancaktepe Bld 19 10 5 4 31 16 34 +15
5 İnegölspor 19 9 6 4 31 19 31 +12
6 Çorum FK 19 10 8 1 26 24 31 +2
7 Afjet Afyonspor 19 8 7 4 27 22 28 +5
8 Tarsus İdman Yurdu 19 9 9 1 28 27 28 +1
9 Sarıyer 19 7 6 6 23 21 27 +2
10 Zonguldak Kömürspor 19 6 6 7 24 24 25 0
11 Pendikspor 19 7 8 4 23 24 25 -1
12 Kırklarelispor 19 5 6 8 16 24 23 -8
13 Hacettepe Spor 19 7 10 2 22 34 23 -12
14 Amed Sportif 19 5 8 6 13 27 21 -14
15 1922 Konyaspor 19 6 11 2 23 31 20 -8
16 Başkent Akademi FK 19 5 11 3 24 28 18 -4
17 Gümüşhanespor 19 5 11 3 21 30 18 -9
18 Şanlıurfaspor 19 0 18 1 5 62 14 -57
Takım O G M B A Y P AV
1 Serik Belediyespor 19 11 3 5 35 20 38 +15
2 Artvin Hopaspor 19 10 2 7 31 12 37 +19
3 68 Aksaray Belediyespor 19 10 3 6 31 15 36 +16
4 24Erzincanspor 19 10 3 6 26 14 36 +12
5 Çatalcaspor 19 7 2 10 29 17 31 +12
6 Karaköprü Belediyespor 19 7 4 8 17 13 29 +4
7 Buca FK 19 8 6 5 24 25 29 -1
8 Düzcespor 19 7 6 6 15 15 27 0
9 Silivrispor 19 6 6 7 25 23 25 +2
10 Sultanbeyli Bld. 19 6 6 7 20 18 25 +2
11 Erzin Spor Kulübü 19 5 6 8 22 21 23 +1
12 Çankaya FK 19 6 8 5 20 24 23 -4
13 Şile Yıldızspor 19 5 7 7 14 15 22 -1
14 Yeni Orduspor 19 3 3 13 11 12 22 -1
15 Kızılcabölükspor 19 4 7 8 24 27 20 -3
16 Yomraspor 19 4 7 8 19 22 20 -3
17 Tokatspor 19 1 15 3 12 39 6 -27
18 Manisaspor 19 0 16 3 13 56 3 -43
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 24/01/2020 Gençlerbirliği vs Gaziantep FK
 25/01/2020 Kayserispor (H:1) vs MKE Ankaragücü
 25/01/2020 Kasımpaşa vs Alanyaspor
 25/01/2020 Fenerbahçe vs İstanbul Başakşehir
 26/01/2020 Denizlispor vs Antalyaspor
 26/01/2020 Göztepe vs Beşiktaş
 26/01/2020 Konyaspor vs Galatasaray
 27/01/2020 Sivasspor vs Çaykur Rizespor
 27/01/2020 Yeni Malatyaspor vs Trabzonspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 24/01/2020 Akhisarspor vs Bursaspor
 25/01/2020 Giresunspor vs Ümraniyespor
 25/01/2020 Osmanlıspor FK vs Keçiörengücü
 25/01/2020 Altay vs İstanbulspor
 26/01/2020 BB Erzurumspor vs Balıkesirspor
 26/01/2020 Hatayspor vs Menemenspor
 26/01/2020 Eskişehirspor vs Adanaspor
 26/01/2020 Adana Demirspor vs Boluspor
 27/01/2020 Fatih Karagümrük vs Altınordu
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 26/01/2020 Kahramanmaraşspor vs Sivas Belediyespor
 26/01/2020 Bandırmaspor vs Kastamonuspor
 26/01/2020 Bodrumspor vs Etimesgut Belediyespor
 26/01/2020 Ergene Velimeşe vs Ankara Demirspor
 26/01/2020 Kardemir Karabükspor vs Van Spor
 26/01/2020 Kırşehir Belediyespor vs Bayburt Özel İdare Spor
 26/01/2020 Niğde Anadolu FK vs Eyüpspor
 26/01/2020 Tuzlaspor vs Elazığspor
 26/01/2020 Uşak Spor vs Sakaryaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 25/01/2020 Yomraspor vs Sultanbeyli Bld.
 25/01/2020 Manisaspor vs Serik Belediyespor
 25/01/2020 Şile Yıldızspor vs Buca FK
 26/01/2020 Artvin Hopaspor vs Düzcespor
 26/01/2020 24Erzincanspor vs Silivrispor
 26/01/2020 Çatalcaspor vs Yeni Orduspor
 26/01/2020 Erzin Spor vs Çankaya FK
 26/01/2020 Kızılcabölükspor vs Tokatspor
 26/01/2020 68 Aksaray Belediyespor vs Karaköprü Belediyespor
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ
Henüz anket oluşturulmamış.
ŞANS OYUNLARI
BİZİ TAKİP EDİN
YUKARI