Yusuf KAVAKLI
  Güncelleme: 14-02-2020 08:09:00   14-02-2020 08:07:00

Mü'minler, birbirlerinin dert ve sıkıntılarına ortak olurlar

Tokat manşetin saygıdeğer okuyucuları

 

Aşağıdaki resmi ve altındaki haberi  Elazığda yayınlanan Hakimiyet gazetesinden aldım. Önce bu haberi okunamınızı istiyorum.

 

Depremden sonra halkımızın en çok şikayet ettiği konulardan biri de evden eve taşıma yapacak nakliyecilerin zor bulunması, bulunsa dahi fahiş fiyatların talep edilmesiydi.

İl dışından gelen taşıma ekipleri de çok sayıda taşınacak ev olması hasebiyle ihtiyaca cevap vermedi ve bu aksaklık sosyal medya başta olmak üzere birçok mecrada dile getirildi.

Afet koordinasyon merkezini en iyi yürütme kadar halkın duygu düşünce, beklenti ve aksayan yönlerin tespiti için de özel bir ekip görevlendiren İç İşleri Bakanı Süleyman soylu, bu konuda da önemli ve çok gerekli bir adım atarak jandarmaya ait 30 kamyonu halkımızın emrine verdi.

Bu adım bu konuca bir acizlik içinde düşen halkımızda büyük bir ferahlama oluşturduğu gibi şimdiye kadar fahiş fiyat talep eden taşıma şirketlerinin de normal fiyatlara dönmelerini sağladı.

Bakan Soylu, depremin ilk saatlerinden itibaren şehrimizde kalarak koordinasyonu sağlamakla birlikte Van'da yaşanan çığ faciasının oluştuğu bölgeye gidip incelemelerde bulundu ve şehrimize yeniden döndüğü anda da bu önemli talimatını verdi.

Depremin yaralarını devletin imkânlarıyla sarmak ve kolaylaştırmak ancak milletin adamlarının atacağı bir adımdı ve öyle oldu.

Halkın paralarıyla alınmış tankları ve uçakları, halkı öldürmek için üzerine süren alçak zihniyetle, askerin kamyonunu eşya taşımak için görevlendiren ulvi zihniyetin farkını hala daha görmeyenler için bu önemli bir fotoğraftır ve tarih bunu mutlaka kaydetmelidir.

 

Sevgili dostlar

 

İslam âlimleri bu fırsatçıları "zor zamanların istismarcıları" deyi tarif ederler ki bunun karşılığı karaborsadır.

Bu milletin, özellikle de Elâzığ'ın ekmeğini yiyip suyunu içen ama Elazığlıların zora  düşmesini fırsat bilip evlerini iki üç misli fiatla kıraya vermek isteyenlerin yanında kalpleri tırılmış, gönülleri tarumar olmuş bu gönlü ve kalbi kırık  insanların yıkılan evlerindeki kalan eşyalarını bir başka yere taşımak istediklerinde müracaat ettikleri eşya taşıyıcılarının  iki iç misli fiat istemeleri akıl  karı değildir ve bu kendi içinde yaşadığı topluma büyük bir zulümdür, haksızlıktır ve hatta okuyucularım beni bağışlasınlar                   bu çok  büyük bir ahlaksızlıktır...

Bu gönlü kırık insanlara evlerini  iki üç katı kiraya vermek isteyenler hiç Allahtan korkmazlar mı? Hadi –haşa-Allahtan kormuyorlar bari kuldan utanmazlar mı?

Peki b u felaketlerin bir gün  onların başına gelmeyeceği ne malum ki bunu hiç  düşünmezler mi?

 

Sevgili dostlar,

Biz Müslüman bir milletiz ve de Müslümanlığı ile de öğünen bir milletiz.Yüce Allah bu dini en güzel şekilde yarattığını ifade ettiği insan için göndermiş..

Dinlerin özellikle de islam dinin hedefi ruhumuzu yüceltmek,irademizi güçlendirmek ve ahlakımızı geliştirmektir.kısa  bir cümle ile ifade etmek gerekirsedinin gayesi "bizi  Allah'a layık bir kul haline getirmektir.İslam dininin esas hedefi budur (Nurettin TOPÇU- Çağdaş bir dervişin dünyası.sayfa.160)

İslam dinin gayesi, hedefi bu olmasına rağmen, bir kısım dindar geçinen gafiller ve de cahiller Allahın en güzel şekilde yarattım dediği insan bazen böyle en mülevves hale gelebiliyorki bazı yapılanları insan havsalası almıyor..Hem de muhafkar yapısı ile dillere destan olan Elazığ ve malatya illerimizde..Bir kısım menfaat peres insanlarımız  iki günlük dünya menfaati için Nefsin gayyasında inlerken hem dünyalarını ve hem de ahiretlerini mahvediyorlar ama farkında bile değiller.

Kaldı ki bir yerde fakir fukara  varsa daha doğrusu ihtiyaç sahibi varsa/-ki bugün deprem bölgesinde pek çok insan varlıklı iken fakirleşmiş, ellerinde avuçlarında neleri varsa 40 saniye de kaybetmişler ve fakir hale gelmişlerdi..Hani şair diyor ya;

-- Mal sahibi mülk sahibi

-- Hani ubun ilk sahibi

-- Malda yalaün müylkte yalan

-- Var biraz da sen oyalan

-- Mala mülke mağrur olma deme var mı ben gibi,

-- Bir muhamif rüzgar eser savurur harman gibi...

İşte Elazığ,Malatya,Manısa  ve ;Akisarda..40 saniye de savurmadı mı Allah.....İşte bu insanlara el uzatmaları gerekirken, "ev kiralarının artırılması,, "taşma ücretlerinin zamlanması" bu güzel şehirlerimizin dindan inanlarına hiç ama hiç yakışmadı vesselam..

"Bir yerde fakir ve ihtiyaç sahibi  varsa ama bu ihtiyaç sahiplerine uzatan eller yoksa orada, o  toplumda dinden ve dindarlıktan  eser de yok demektir. İsterse dualar kubbeleri çınlatsın, secdeler halıları eskitsin, hacılar (ve umreciler) hac yollarını aşıdırsınlar."(a.ge.162)  (Nurettin TOPÇU- Çağdaş bir dervişin dünyası.sayfa.162)

Sevgili okyucularım,

Yüce Allah Kir'anda insanı tarif ediyor .. Tin süresinde :

"Biz insanı en güzel biçimde yaratmışızdır."  (Tîn;95/ 4)

"Sonra onu aşağıların aşağısına indirdik."  (Tîn; 95/5)

"Ancak iman edip iyi dünya ve âhiret için yararı işler yapanlar başka; onlar için kesintisiz bir ödül vardır."  (Tîn; 95/6)

İşte bugün iyi amellerde yarış günüdür..ihtiyaç sahibi insanların yardımlarına koşma günüdür..Yoksa fırsattan istifade ev kiralarını ve taşıma ücretlerini iki üç misle artırma günü değildir...

Sevgili Dostlar,

Salı günü(11.02.2020) ihtiyacım olan bir ilaç için İstanbul Şehrimini de bir eczaneye uğradım.Her zaman rahatlıkla bulduğum ilacı bulamadım.Sebebini sorduğumda eczacı delikanlı " Efendim ilaçlara zam gelecekmiş onin için piyasaya vermiyorlar" dedi.Şok oldum adeta..Düşünebiliyormusunuz Üç beş haysiyetsiz adam para kazanacak diye bir çok hasta  zarar görecek..Biz böyle değildik..Ne hallere düşmüşüz de haberimiz yok..

 

Aziz okuyucularım, kıymetli  Dostlar,

Konu buraya geylmişken Diyanet İşleri Başkanlığının yayınladığı 7 ciltlik "Hadislerle islam" kitabının ilgili bölümünden peş peşe bir kadisi şerifi sıralamak istiyorum:

 

Bakınız sevgili peygamberimiz(sav) ne buyuruyorlar:

 

كَانَ سَعِيدُ بْنُ الْمُسَيَّبِ يُحَدِّثُ؛ أَنَّ مَعْمَرًا قَالَ:  قَالَ رَسُولُ اللَّهِ (صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ سَلَّمْ) : "مَنِ احْتَكَرَ فَهُوَ خَاطِئٌ."

Saîd b. Müseyyeb"in, Ma"mer (b. Abdullah) aracılığıyla naklettiğine göre, Resûlullah (sav) şöyle buyurmuştur:

"Karaborsacılık yapan kimse günahkâr olur."  (M4122 Müslim, Müsâkât, 129)

 

ثَقُلَ مَعْقِلُ بْنُ يَسَارٍ فَدَخَلَ إِلَيْهِ عُبَيْدُ اللَّهِ بْنُ زِيَادٍ يَعُودُهُ... قَالَ: اسْمَعْ يَا عُبَيْدَ اللَّهِ، حَتَّى أُحَدِّثَكَ شَيْئًا لَمْ أَسْمَعْهُ مِنْ رَسُولِ اللَّهِ (صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ سَلَّمْ) مَرَّةً وَلَا مَرَّتَيْنِ، سَمِعْتُ رَسُولَ اللَّهِ (صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ سَلَّمْ) يَقُولُ: "مَنْ دَخَلَ فِي شَيْءٍ مِنْ أَسْعَارِ الْمُسْلِمِينَ لِيُغْلِيَهُ عَلَيْهِمْ، فَإِنَّ حَقًّا عَلَى اللَّهِ، تَبَارَكَ وَتَعَالَى، أَنْ يُقْعِدَهُ بِعُظْمٍ مِنْ النَّارِ يَوْمَ الْقِيَامَةِ."

*** Ma"kil b. Yesâr"ın hastalığı ağırlaştığında Ubeydullah b. Ziyâd onu ziyaret etmişti... (Ma"kil) dedi ki:

"Dinle, ey Ubeydullah! Sana Resûlullah"tan (sav) sadece bir ya da iki kere işitmediğim (daha fazla duyduğum) bir söz söyleyeceğim.

Resûlullah"ı şöyle derken işittim:

 "Fiyatları artırmak için Müslümanların fiyatlarına (piyasalarına) müdahale eden kişiyi, Allah Teâlâ"nın kıyamet gününde büyük bir ateşe oturtması haktır." "  (HM20579 İbn Hanbel, V, 28)

 

عَنِ ابْنِ عُمَرَ، عَنْ النَّبِيِّ (صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ سَلَّمْ) : "مَنْ احْتَكَرَ طَعَامًا أَرْبَعِينَ لَيْلَةً فَقَدْ بَرِئَ مِنْ اللَّهِ تَعَالَى، وَبَرِئَ اللَّهُ تَعَالَى مِنْهُ، وَأَيُّمَا أَهْلُ عَرْصَةٍ أَصْبَحَ فِيهِمْ امْرُؤٌ جَائِعٌ، فَقَدْ بَرِئَتْ مِنْهُمْ ذِمَّةُ اللَّهِ تَعَالَى."

*** İbn Ömer"den nakledildiğine göre, Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurmuştur:

"Kim bir yiyecek maddesini kırk gün saklarsa, o kişi Allah Teâlâ"dan uzaklaştığı gibi, Allah Teâlâ da ondan uzaklaşır.

Bir bölgenin insanları, aralarında aç bir kimse varken sabahlar iseler, Allah Teâlâ"nın himayesi onlardan uzak olur. "

(HM4880 İbn Hanbel, II, 32)

عَنْ عُمَرَ بْنِ الْخَطَّابِ قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ (صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ سَلَّمْ) :  "الْجَالِبُ مَرْزُوقٌ وَالْمُحْتَكِرُ مَلْعُونٌ."

Ömer b. Hattâb"ın naklettiğine göre, Resûlullah (sav) şöyle buyurmuştur:

"İnsanlara satmak üzere mal getiren rızıklandırılır, malını stoklayıp karaborsaya düşüren ise lânetlenir. "  (İM2153 İbn Mâce, Ticâret, 6) Hadislarle islam:5/201

Formun Altı

 

 

Sevgili dostlar,

 

Halife Hz. Ömer bir gün mescide gitmek üzere dışarı çıkmıştı. Yürürken yol kenarına yayılmış duran bol miktarda yiyecek maddesi gördü.

"Bunlar nedir?" diye çevresindeki insanlara sordu. Onlar da satılmak üzere dışarıdan getirildiğini söylediler.

Bunun üzerine Hz. Ömer, "Allah bu yiyeceklere ve bunları getirenlere bereket ihsan etsin." diye dua etti. Orada bulunanlar,

"Ey müminlerin emîri, (sen bunlara dua ediyorsun ama) sahipleri bu malları karaborsaya düşürdüler." diyerek Hz. Ömer"e şikayette bulundular.

Bunun üzerine Hz. Ömer(r.a)  "Bunları karaborsaya düşürenler kim?" diye sordu. "Osman"ın azatlı kölesi Ferruh ile senin azatlı kölen falanca kişi." cevabını verdiler.

Bunun üzerine Halife Ömer (ra) haber gönderip ikisini de çağırttı ve onlara Müslümanların yiyeceklerini stok etmelerinin sebebini sordu.

"Ey müminlerin emîri, kendi mallarımızı alıp satıyoruz." cevabını alınca Hz. Ömer, "Hz. Peygamber"in"Müslümanların yiyeceğini stoklayıp karaborsaya düşürenleri Allah ya iflasla ya da cüzzamla cezalandırır." dediğini işittim." Buyurarak  yaptıklarının yanlış olduğu söyleyip bu konuda onları uyardı.

Halife Hz. Ömer"in uyarısı Hz. Osman"ın azatlısı Ferruh"u etkilemişti. Hatasını anlayan Ferruh, "Ey müminlerin emîri, Allah"a ve sana söz veriyorum, bundan sonra asla yiyecek konusunda böyle bir şey yapmayacağım." diyerek tevbe etti. Hz. Ömer"in azatlısı ise, "Kendi mallarımızı alıp satıyoruz!" diyerek itirazını sürdürdü. Dolayısıyla sahip olduğu yiyecekleri karaborsada satma düşüncesinden vazgeçmedi.

Hadisin râvilerinden Ebû Yahyânın , bu şahsı daha sonra cüzzamlı bir hâlde gördüğünü kaydetmiştir.

İnsanların ihtiyacı olan ticaret mallarını toplayıp stoklayarak pahalanmasını beklemek ve bu gayeyle piyasaya arzını geciktirmek anlamına gelen karaborsacılık, dinin genel ahlâkî ilkelerine ters düşen bir davranıştır. Zorunlu ihtiyaç maddelerini belli bir süre elinde tutarak veya piyasadan çekerek fiyatı iyice yükseltip daha sonra istediği fiyattan satmak suretiyle insanların sırtından kolay ve yüksek kazanç elde etmek, onlara bir nevi zulmetmektir. Ticarî ve ahlâkî yapının bozulmasına neden olabilecek bu bencilce ve zalimce davranış, insanların mallarını kendi aralarında haksız ve bâtıl yollarla yemelerini yasaklayan Yüce Allah"ın katında kesinlikle makbul değildir. Bu anlamda Sevgili Peygamberimizin, "Karaborsacılık yapan kimse günahkâr olur."  hadisi, insanlara zulmederek onların sırtından haksız kazanç elde eden kimselere yönelik ciddi bir uyarıdır.( Hadislerle İslâm Cilt 5 Sayfa 205)

 

Sevgili dostlar,

Bu konu uzun bir konudur bir makalede bu konuyu enine uzununa anlatmak  okuyucularımı sıkacağı için şimdi sizden gelen sorulara geçiyorum.

Soru:1)

Sayın hocam,

 

Tokat manşetteki haftalık yazılarınızı takip ediyorum ve istifade ediyorum Allah razı olsun.

Bazı hocalar sigara kullanmanın mekruh olduğunu, bazıları da haram olduğunu söylüyor, kafamız karışıyor.

Geçen günlerde de Sayın Diyanet İşleri başkanımızda Sıgaranın haram olduğunu söyledi..Hangisinin  doğru olduğunu sizden öğrenmek istedim. Beni aydınlatırsanız sevinirim. Sigaranın hükmü nedir; haram mı, mekruh mu?

Cevap:

Eski kaynaklarımızın hemen hemen hepsinde sigara kullanmanın mekruh olduğuna dair sanki bir görüş birliği varmış gibi algılanıyor. Ancak günümüzde bir kısım ilim adamlarımız (Prof Dr. Hayrettin Karaman, Prof. Dr. Cevat Akşit, Prof. Dr. Faruk Beşer) sigaranın eski kaynaklarda yazdığı gibi mekruh değil, israf olduğunu, israfında haram olduğunu (Enam, 141; A'raf, 31; İsra, 26; Furkan–67.)dolayısıyla sıgaranın da  haram olduğunu gerekçeleriyle birlikte anlatıyorlar.En son olarak ta Sayıın Diyanet İşleri Başkanımız Prf.Dr.Ali ERBAŞ hoca da  9 Şubat sıgara bırakma günü dolayısıyla bir toplantıya iştirak etmiş ve orada da 

"Sigara, bütün insanlığı etkileyen çok önemli bir psikososyal sorundur" dolayısıylada haramdır" demiş  (https://diyanet.gov.tr/tr-TR/Kurumsal/Detay/26328/sigara-butun-insanligi-etkileyen-cok-onemli-bir-psikososyal-sorundurtablo takdim edildi.)

Konu ile ilgili görüşleri açıkladıktan sonra kararı siz kendiniz verin. Sade bir Müslüman olarak Sayın Diyanet İşleri Başkanımız Prf.Dr.Ali ERBAŞ,Prof. Dr. Hayrettin Karaman, Prof. Dr. Cevat Akşit ve Prof. Dr. Faruk Beşer hocalarımın düşüncesinden yana olduğumu bilmenizi isterim.  Son olarak şunu da eklemeliyim:

Malûm Peygamberimiz (s.a.v.) bir hadislerinde, "Soğan ve sarımsak yiyen kimselerin o kokuyu gidermeden camiye cemaate gelmemelerini" tavsiye etmiştir.

Eğer sigara o devirde olsa idi, inanıyorum ki Peygamberimiz (s.a.v.), pis kokuların içine bunu da dâhil ederdi.

Özellikle camilerimizde sigara içenlerin, yanıbaşlarında namaz kılan Müslümanları, üzerlerindeki ve nefeslerindeki ağır sigara kokusundan dolayı rahatsız ettiklerini yakinen bilenlerdenim.(Sorun söyleyelim.Sayfa.16-17)

 

Soru:2)

Ben yurtdışında çalışıyorum. 12 yıl önce bir arkadaşıma 500 mark borç verdim. Şu an mark tedavülden kalktığına göre bu alacağımı karşı taraftan nasıl tahsil edebilirim?

Cevap:

Bütün bankalarda ve devletin arşivinde (internette bile var) yıllar öncesine ait paraların değer ölçüleri (rayiç bedelleri) vardır. Paranın alım gücü önemlidir. Onu yetkililerden sorup öğrenerek 12 yıl önce borç olarak verdiğiniz 500 mark o zaman kaç gram altın alıyor idiyse bugün ona göre alacağınızı hesap edip tahsil edebilirsiniz. Uygun olanı da budur. .(Sorun söyleyelim.Sayfa.23)

 

Soru:3)

Soru: 14.2.2020 Tokat manşet

 

Borsadan hisse senedi almak istiyorum. Hissesi alınacak şirketin meşru bir faaliyette bulunması gerekiyor. İsmini veremeyeceğim (...) markette büyük kısmı meşru ürünlerin satışını yapıyor ama alkol satışı da var. Bu marketin hissesini alabilir miyim?

Cevap:

Borsadan alacağınız hisse senetleri mutlaka meşru imalat yapan müesseselerin senetleri olmalı. Ve tamamen helal ürünler imal etmeli. Bunun yanında faizli işlerden de uzak kalmalı... Helal haram karışık olmamalı. Çoğunluk mallar helal, ama içinde içki de satılıyorsa o marketin hisse senedi Müslüman olarak bize uygun değildir. Kararlarınızı bu istikamette revize edin. İçki haram olan bir nesnedir. Kendisi haram olduğu için ticaretini yapmak da haramdır. Bu konuda da İslâm âlimleri arasında ihtilaf yoktur, aksine ittifak vardır.

İçki ile ilgili olarak da şu hadis-i şerifi zikrederek bu konuya son noktayı koyalım isterseniz:

Enes'den (r.a.) şöyle dediği rivayet edilmiştir: "Allah'ın Resulü içki sebebiyle on kişiyi lanetlemiştir: İçkiyi üretmek için sıkan, kendisi için sıkılan, içen, taşıyan, kendisi için taşınan, içiren, satan, parasını yiyen, satın alan ve kendisi için satın alınan." (Tirmizi, Büyu, 59; İbni Mace, Eşribe, 6.) Hamdi Döndüren, İslâm İlmihali, 2005, s.821.( .(Sorun söyleyelim.Sayfa.26-27))

 

Soru:4)

  Çalışmak üzere bir şehre giden fakat ailesini oraya götürmeyen kimse namazlarını seferî mi yoksa mukim olarak mı kılar? (Din İşleri Yüksek Kurulu'nun 305 Numaralı  Fetvaları)

 

Kişinin doğup büyüdüğü yere veya çalışıp geçimini sağladığı, çoluk çocuğu ile yerleştiği ve sürekli kalmaya niyet ettiği yere vatan-ı aslî denir.

Vatan-ı aslî, ancak başka bir yeri vatan-ı aslî edinmekle değişir. Kişi başka bir yere göç edip eşini ve çocuklarını buraya naklederek yerleşirse burası vatan-ı aslîsi olur.

Önceki vatanı, vatan-ı aslî olmaktan çıkar. Daha sonra buraya (eski vatanına) misafir olarak (15 günden kısa süreliğine) gelirse dört rekâtlı farz namazlarını iki rekât olarak kılar.

Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.) ve arkadaşları Mekke'yi terk edip Medine'ye yerleştikten sonra Mekke'ye gittiklerinde 4 rekâtlı farz namazları iki rekât olarak kılmışlardır (Beyhakî, es-Sünenü'l-kübrâ, III, 212-213).

Bir kimsenin doğduğu, evlendiği, içinde yerleşmeye karar verdiği yeri terk etmeyi düşünmeyerek; öğrencilik, işçilik ve askerlik gibi geçici sebeplerle uzunca bir zaman oturduğu veya yolculuğa çıkıp en az on beş gün veya daha fazla kalmaya niyet ettiği yerler ise ikamet vatanıdır.

İkamet vatanında namazlar mukim olarak kılınır. Hanefîlere göre burada 15 günden az kalacaksa, namazlarını kısaltarak kılar (Haddâd, el-Cevhera, I, 104).

 

Soru:5)

307. Birden çok yerde evi olan bir kimse, buralara gittiğinde seferî olur mu?  (Din İşleri Yüksek Kurulu'nun 307 Numaralı  Fetvaları)

 

Bir kimsenin esas memleketinden ayrı olarak, on beş gün veya daha fazla kalmaya niyet ettiği yer vatan-ı ikamettir.

Dinî görevleri yapma konusunda vatan-ı ikâmetle vatan-ı aslî arasında fark yoktur. Yani vatan-ı ikâmette olan kişi de misafire ait olan dinî kolaylıklardan yararlanamaz (İbn Âbidîn, Reddü'l-muhtar, II, 614-616).

Fıkıh kaynaklarındaki bir görüşe göre; iki yerde kullandığı evi bulunan bir kimse bunlardan hangisine gitse mukim olur (bkz. İbn Âbidîn, Reddü'l-muhtar, II, 614; Bilmen, İlmihal, s. 163).

Buna göre bir beldede kullandığı evi olan kimse oraya gittiğinde seferî sayılmaz.

Günümüzdeki bazı yaklaşımlara göre kişinin yazlığının olduğu yer de aslî vatanı gibidir. Dolayısıyla kişi, kendisine ait yazlık, kışlık evinin veya devre mülkünün bulunduğu yerlerde namazlarını tam kılar.

 

Yusuf KAVAKLI

Emekli İstanbul Müftü Yardımcısı
yusufkavakli@tokatmanset.com

  • Bu yazı 1295 defa okunmuştur.
  FACEBOOK YORUM
Yorum

  YAZARIN DİĞER YAZILARI

PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Trabzonspor 21 13 3 5 47 21 44 +26
2 Başakşehir FK 22 12 3 7 41 22 43 +19
3 Galatasaray 22 12 4 6 36 17 42 +19
4 Sivasspor 22 12 4 6 41 26 42 +15
5 Alanyaspor 22 11 5 6 41 21 39 +20
6 Fenerbahçe 22 11 6 5 41 26 38 +15
7 Beşiktaş 22 11 8 3 34 28 36 +6
8 Göztepe 21 9 6 6 28 23 33 +5
9 Gaziantep FK 22 8 8 6 33 35 30 -2
10 Yeni Malatyaspor 21 6 9 6 34 30 24 +4
11 Gençlerbirliği 22 6 10 6 31 39 24 -8
12 Denizlispor 22 6 10 6 21 30 24 -9
13 Çaykur Rizespor 21 7 11 3 21 32 24 -11
14 Antalyaspor 22 5 10 7 23 39 22 -16
15 Konyaspor 22 4 10 8 17 30 20 -13
16 MKE Ankaragücü 22 4 10 8 20 38 20 -18
17 Kasımpaşa 22 4 14 4 29 49 16 -20
18 Kayserispor 22 3 13 6 22 54 15 -32
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 22 12 4 6 32 20 42 +12
2 BB Erzurumspor 22 11 5 6 24 16 39 +8
3 Bursaspor 22 13 6 3 34 27 39 +7
4 Adana Demirspor 22 9 6 7 39 24 34 +15
5 Keçiörengücü 22 8 6 8 18 15 32 +3
6 Akhisarspor 22 8 6 8 26 24 32 +2
7 Menemenspor 22 9 8 5 26 27 32 -1
8 Altay 22 8 7 7 25 23 31 +2
9 Fatih Karagümrük 22 8 7 7 28 28 31 0
10 Ümraniyespor 22 8 9 5 32 34 29 -2
11 Giresunspor 21 7 7 7 24 27 28 -3
12 Balıkesirspor 22 7 8 7 21 25 28 -4
13 İstanbulspor 21 6 7 8 34 29 26 +5
14 Altınordu 22 5 8 9 24 30 24 -6
15 Osmanlıspor FK 22 5 11 6 25 35 18 -10
16 Adanaspor 22 3 10 9 22 33 18 -11
17 Eskişehirspor 22 7 11 4 29 34 16 -5
18 Boluspor 22 2 10 10 19 31 16 -12
Takım O G M B A Y P AV
1 Samsunspor 24 19 1 4 56 9 61 +47
2 Manisa FK 24 16 2 6 67 26 54 +41
3 Sancaktepe Bld 24 14 6 4 40 20 46 +20
4 Hekimoğlu Trabzon 23 13 7 3 38 32 42 +6
5 İnegölspor 24 12 8 4 39 26 40 +13
6 Sarıyer 24 10 8 6 33 27 36 +6
7 Çorum FK 24 11 11 2 35 34 35 +1
8 Afjet Afyonspor 24 10 10 4 35 26 34 +9
9 Tarsus İdman Yurdu 24 11 12 1 36 34 34 +2
10 Pendikspor 24 9 9 6 33 32 33 +1
11 Zonguldak Kömürspor 24 8 8 8 30 31 32 -1
12 Kırklarelispor 23 7 8 8 21 31 29 -10
13 Hacettepe Spor 24 9 13 2 30 44 29 -14
14 Amed Sportif 24 7 11 6 22 36 27 -14
15 Başkent Akademi FK 23 7 12 4 30 33 25 -3
16 1922 Konyaspor 24 7 13 4 30 42 25 -12
17 Gümüşhanespor 23 6 14 3 25 42 21 -17
18 Şanlıurfaspor 24 0 23 1 6 81 14 -75
Takım O G M B A Y P AV
1 24Erzincanspor 24 13 3 8 42 20 47 +22
2 Serik Belediyespor 23 13 4 6 40 23 45 +17
3 Artvin Hopaspor 23 11 2 10 35 14 43 +21
4 68 Aksaray Belediyespor 24 12 5 7 36 21 43 +15
5 Buca FK 24 11 7 6 38 31 39 +7
6 Düzcespor 24 10 6 8 27 18 38 +9
7 Karaköprü Belediyespor 24 9 5 10 23 18 37 +5
8 Çatalcaspor 24 8 4 12 34 25 36 +9
9 Sultanbeyli Bld. 23 8 6 9 30 22 33 +8
10 Silivrispor 24 7 6 11 31 26 32 +5
11 Çankaya FK 24 8 9 7 29 31 31 -2
12 52 Orduspor FK 23 5 4 14 16 15 29 +1
13 Kızılcabölükspor 23 5 8 10 31 32 25 -1
14 Erzin Spor Kulübü 24 5 9 10 24 29 25 -5
15 Yomraspor 23 5 9 9 23 28 24 -5
16 Şile Yıldızspor 24 5 10 9 18 26 24 -8
17 Tokatspor 24 1 20 3 13 56 6 -43
18 Manisaspor 24 1 20 3 16 71 0 -55
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 21/02/2020 Sivasspor vs Alanyaspor
 22/02/2020 Kayserispor vs Konyaspor
 22/02/2020 Göztepe vs Gaziantep FK
 22/02/2020 Beşiktaş vs Trabzonspor
 23/02/2020 Yeni Malatyaspor vs Antalyaspor
 23/02/2020 Gençlerbirliği vs MKE Ankaragücü
 23/02/2020 Fenerbahçe vs Galatasaray
 24/02/2020 Çaykur Rizespor vs Başakşehir FK
 24/02/2020 Kasımpaşa vs Denizlispor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 21/02/2020 Eskişehirspor vs Hatayspor
 21/02/2020 Osmanlıspor FK vs Menemenspor
 22/02/2020 BB Erzurumspor vs Bursaspor
 22/02/2020 Ümraniyespor vs Keçiörengücü
 22/02/2020 Akhisarspor vs Fatih Karagümrük
 22/02/2020 Adana Demirspor vs Altınordu
 23/02/2020 Giresunspor vs Balıkesirspor
 23/02/2020 Altay vs Adanaspor
 23/02/2020 İstanbulspor vs Boluspor
 26/02/2020 Adanaspor - Ümraniyespor Ümraniyespor ligde deplasmandaki son 5 maçında hiç kazanamadı  Adanaspor yenilmez
 27/02/2020 Boluspor - Balıkesirspor Boluspor ligdeki son 13 maçında hiç kazanamadı  Balıkesirspor yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 23/02/2020 Bayburt Özel İdare Spor vs Kahramanmaraşspor
 23/02/2020 Van Spor vs Ankara Demirspor
 23/02/2020 Etimesgut Belediyespor vs Sivas Belediyespor
 23/02/2020 Eyüpspor vs Uşak Spor
 23/02/2020 Kastamonuspor vs Ergene Velimeşe
 23/02/2020 Kırşehir Belediyespor vs Niğde Anadolu FK
 23/02/2020 Sakaryaspor vs Bandırmaspor
 23/02/2020 Tuzlaspor vs Kardemir Karabükspor
 29/02/2020 Ankara Demirspor vs Eyüpspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 23/02/2020 Karaköprü Belediyespor vs Artvin Hopaspor
 23/02/2020 52 Orduspor FK vs Sultanbeyli Bld.
 23/02/2020 Buca FK vs Yomraspor
 23/02/2020 Düzcespor vs 24Erzincanspor
 23/02/2020 Erzin Spor vs Manisaspor
 23/02/2020 Serik Belediyespor vs Tokatspor
 23/02/2020 Silivrispor vs Kızılcabölükspor
 23/02/2020 Şile Yıldızspor vs 68 Aksaray Belediyespor
 24/02/2020 Çankaya FK vs Çatalcaspor
 23/02/2020 Erzin Spor - Manisaspor Erzin Spor ligdeki son 6 maçında hiç kazanamadı  Manisaspor yenilmez
 24/02/2020 Çankaya FK - Çatalcaspor Çatalcaspor ligde deplasmandaki son 5 maçında hiç kazanamadı  Çankaya FK yenilmez
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ
Henüz anket oluşturulmamış.
ŞANS OYUNLARI
BİZİ TAKİP EDİN
YUKARI